Daň z úroků z poskytnuté půjčky: Co byste měli vědět?
1 července, 2025
Nový občanský zákoník rozlišuje dvě základní formy půjčky: výpůjčku a zápůjčku.
Vypůjčit si můžeme například knížku nebo jízdní kolo, naopak zápůjčka je zpravidla omezená na půjčování finančních prostředků. V tomto případě si půjčujeme zastupitelnou věc. V praxi se však pojem půjčka i nadále běžně používá a poskytovatelé finančních prostředků s touto změnou nespěchají a spotřebitelům stále nabízejí možnost financování nákupu nového mobilu nebo sedací soupravy prostřednictvím půjčky a nikoli „zápůjčky“. Výzvou je zvyknout si také na vydlužitele místo používaného dlužníka a zapůjčitele místo používaného věřitele.
Zápůjčka se ve své podstatě od „staré“ půjčky žádným způsobem neliší. Běžně se setkáme s úplatnou zápůjčkou. V případě peněžité zápůjčky spočívá úplatnost zejména v povinnosti platit úroky. Výše úroků se nejčastěji určuje sjednaným procentem ze zapůjčených peněz. Od úroků se odlišují úroky z prodlení: úroky představují odměnu za zapůjčení peněz, ale úroky z prodlení představují majetkovou sankcí za porušení povinnosti vrátit dluh řádně a včas.
Jak se zdaňují úroky z poskytnutých zápůjček u fyzických osob?
Od roku 2015 se předmětem daně stal majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce. Majetkový prospěch představuje výhodu ve výši obvyklého úroku, kterou vydlužitel nemusí hradit při bezúročné zápůjčce. Pro rok 2018 platilo, že vydlužitel zdaňoval majetkový prospěch, pokud jeho výše od jednoho poplatníka nepřesáhla ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč.
Pokud výše majetkového prospěchu: přesáhne limit 100 000 Kč, vydlužitel zdaňuje celou výši majetkového prospěchu, nedosáhne limitu 100 000 Kč, vydlužitel má osvobozenou celou výši majetkového prospěchu.
Poskytnutí půjčky a daně
Podobně jako DPH, daň z přidané hodnoty, daň ze zboží a služeb, existuje daň z poskytnutých půjček. Vypočítává se z úroků, přičemž jistina zdanění nepodléhá. Poskytne-li půjčku fyzická osoba, odvádí 15% daň z úroků. Od této daně jsou oproštěny výnosy na úrocích do 4000 Kč za rok, pokud všechny ostatní příjmy poplatníka pochází ze závislé činnosti. Zápůjčka je jedním ze zdrojů financování podnikatelské činnosti. Z účetního hlediska se řadí do pasiv, konkrétně mezi tak zvané cizí zdroje. Úroky ze zápůjček poskytnutých fyzickými osobami řadíme do dílčího základu daně pro příjmy z kapitálového majetku. Z pohledu soukromého práva se jedná o dluh. Související výhodou je, že z těchto příjmů neplatíme pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Zapůjčitel zahrne příjmy z úroků z poskytnutých zápůjček do daňového přiznání a zdaňuje v rámci 15% sazby daně. Z tohoto pohledu není důležité: jestli je Zapůjčitel podnikatel, či nikoli nebo jestli je zápůjčka poskytnuta z prostředků zahrnutých do obchodního majetku, či nikoli. Úroky z poskytnutých zápůjček nepodléhají srážkové dani. Zapůjčitel zdaňuje úroky z poskytnutých zápůjček v okamžiku jejich úhrady, zatímco jistina zdanění nepodléhá. Pod úhradou si můžeme představit: hotovostní úhradu, úhradu na účet, vzájemný zápočet, bez ohledu na jejich časové rozlišení. Zapůjčitel by proto při poskytnutí zápůjčky měl znát informaci o tom, jakou část splátky úvěru tvoří právě úrok a jakou část tvoří jistina.