5 způsobů, jak se chránit před finančními podvody

Obsah:

Jak se bránit podvodům?

V dnešní době podvodníci používají velmi sofistikované způsoby, jak z lidí vylákat peníze při online finančních transakcích. Nabízejí neexistující zboží, rozesílají podvodné e-maily a vytvářejí falešné bankovní stránky, aby získali přístup k vašim údajům a penězům. Zkoušeli to i na vás? Na co si dát pozor?

Zde vám představíme 5 způsobů, jak se chránit před finančními podvody:

  1. Nikdy na nic neklikejte – neotvírejte podezřelé textové zprávy a na nic v nich neklikejte.
  2. Nastavte si silné heslo a dvoufázové ověření, které brání zneužití vašeho účtu nebo profilu na sociálních sítích.
  3. Nestahujte neověřené aplikace – stahovat aplikace z neověřených zdrojů se nevyplácí, protože můžou být infikované malwarem. Vždy používejte antivirový program.
  4. Nesurfujte přes veřejnou WiFi – pokud používáte veřejné „nechráněné“ sítě Wi-Fi, může jakýkoli útočník zachytit vaše data proudící mezi vaším zařízením a internetem.
  5. Nakupujte jen v prověřených e-shopech – připravte se na to, že na podvodníky můžete narazit všude. Jedním z důležitých ukazatelů jsou bezpečnostní prvky webu na místě jeho webové adresy – vždy se ujistěte, že vidíte ikonu „zámku“.

Jak nahlásit pokus o podvod?

Finanční podvody na internetu nejsou ničím novým, ale přesto se najdou lidé, kteří se nechají napálit a zbytečně přijdou o peníze. Může se to stát každému, mnohdy stačí chvilka nepozornosti. Nejrozšířenější jsou podvody založeny na sociálním inženýrství a důvěře lidí, phishingových a smishingových útocích, různých podvodných webových stránkách a soutěžích, jejichž cílem je vylákat z lidí citlivé informace, hesla nebo přístupové údaje do internetového bankovnictví. Pokud jste podvodníkům poskytli citlivé údaje, jednejte co nejdříve. Pokud byla zneužita vaše karta nebo internetové bankovnictví, okamžitě kontaktujte svoji banku, zablokujte kartu a rychle změňte heslo v internetovém bankovnictví. Máte-li podezření, že byla narušena bezpečnost vašeho účtu, neprodleně kontaktujte svou banku a můžete podat trestní oznámení na nejbližší oddělení Policie České republiky pro podezření z pokusu o spáchání trestného činu podvodu.

Jak zjistit, že se jedná o podvod?

Koupili jste si na internetu telefon nebo jinou cennou věc, zaplatili za ni, ale zboží ani po opakovaných výzvách nedorazilo? Požádali jste o půjčku u nelicencovaného poskytovatele, který vám naúčtoval obrovský poplatek a nyní vám ani neodpoví? Samozřejmě chcete své peníze zpět! Nicméně je obecně známo, že orgány činné v trestním řízení objasňují tyto podvody jen ve velmi malém procentu případů.

I když ne vše, co vypadá podezřele dobře, je automaticky podvod, proč zbytečně riskovat?! Pokud situaci podceníte, v lepším případě můžete přijít o peníze, které jste za zboží zaplatili. V horším případě může podvodník zcela „vybílit“ váš bankovní účet nebo vám rovnou ukrást identitu. Všímejte si bezpečnostních znaků jako je URL adresa (adresa webové stránky), která musí začínat https://. Písmeno „s“ na konci znamená „secure“, tj. zabezpečený. Věnujte pozornost tomu, jak vypadá název domény webu. Podvodný web pochopitelně nemá zájem o komunikaci s uživateli. Proto se ujistěte, že jsou na stránkách uvedeny údaje o společnosti a kontaktní informace. Všimněte si způsobu platby, zda je možné zvolit dobírku. Seriózní e-shop by ji měl nabízet. Žádný solidní obchodník se nemusí skrývat. Kontaktní e-mailové adresy prodejce vytvořené prostřednictvím bezplatných e-mailových služeb nevzbuzují příliš důvěry v serióznost jeho podnikání. Zásadní je prezentace prodejce – podivná čeština se spoustou gramatických nebo pravopisných chyb, obrovské slevy nebo rychlé soutěže a podezřele vysoké ceny? Doporučujeme takovou stránku opustit a na nic neklikat. Vyhnete se tak i infikování počítače malwarem.

Viz také

Daň z úroků z poskytnuté půjčky: Co byste měli vědět?

1 července, 2025

Nový občanský zákoník rozlišuje dvě základní formy půjčky: výpůjčku a zápůjčku. Vypůjčit si můžeme například knížku nebo jízdní kolo, naopak zápůjčka je zpravidla omezená na půjčování finančních prostředků. V tomto případě si půjčujeme zastupitelnou věc. V praxi se však pojem půjčka i nadále běžně používá a poskytovatelé finančních prostředků s touto změnou nespěchají a spotřebitelům stále nabízejí možnost financování nákupu nového mobilu […]

Čtěte více...

Půjčka pro důchodce: Jaké jsou možnosti financování ve stáří?

30 června, 2025

Nebankovní poskytovatelé finančních prostředků i banky bez větších problémů poskytují půjčky a úvěry lidem, kteří mají pravidelný příjem a včas splácejí své finanční závazky. Do této skupiny lidí patří většinou důchodci. Senioři jsou proto považováni za velmi spolehlivé dlužníky. To je jeden z důvodů, proč mohou relativně snadno získat další finanční prostředky. Každým rokem přibývá […]

Čtěte více...

Půjčka na květnový víkend: Jak získat rychlou půjčku na jarní výlet?

30 června, 2025

Květnový prodloužený velikonoční víkend dává skvělou možnost udělat si vícedenní výlet s rodinou či přáteli nebo věnovat se jiným zajímavým aktivitám pro velké i malé. Vyjít si někam, kde to ještě neznáte nebo vydat se na poznávací zájezd do blízkého okolí? Co dělat, když v domácím rozpočtu chybí finanční prostředky na trochu odpočinku a hezký […]

Čtěte více...